Fruit Bowl
- Regular price
- $24.99 CAD
- Regular price
-
- Sale price
- $24.99 CAD
- Unit price
- per
Couldn't load pickup availability
Share

Who belongs in the fruit bowl? Apples, check. Blueberries, check. Tomato, che-- Wait, what?! Tomato wants to join the other fruits, but does he belong? The perfect mix of botany and a bunch of bananas!
All the fruit are in the bowl. There's Apple and Orange. Strawberry and Peach. Plum and Pear. And, of course, Tomato.
Now wait just a minute! Tomatoes aren't fruit! Or are they?
Using sly science (and some wisdom from a wise old raisin), Tomato proves all the fruit wrong and shows that he belongs in the bowl just as much as the next blueberry! And he's bringing some unexpected friends too!
"A fun, brain-teasing food literacy lesson that's a cornucopia of produce and wordplay."--Publishers Weekly, starred review
"An a-peel-ing addition."--School Library Journal
All the fruit are in the bowl. There's Apple and Orange. Strawberry and Peach. Plum and Pear. And, of course, Tomato.
Now wait just a minute! Tomatoes aren't fruit! Or are they?
Using sly science (and some wisdom from a wise old raisin), Tomato proves all the fruit wrong and shows that he belongs in the bowl just as much as the next blueberry! And he's bringing some unexpected friends too!
"A fun, brain-teasing food literacy lesson that's a cornucopia of produce and wordplay."--Publishers Weekly, starred review
"An a-peel-ing addition."--School Library Journal
Featured titles
-
Example product title
Example product title
Vendor:Vendor- Regular price
- $24.99 CAD
- Regular price
-
- Sale price
- $24.99 CAD
- Unit price
- per
-
Example product title
Example product title
Vendor:Vendor- Regular price
- $24.99 CAD
- Regular price
-
- Sale price
- $24.99 CAD
- Unit price
- per
-
Example product title
Example product title
Vendor:Vendor- Regular price
- $24.99 CAD
- Regular price
-
- Sale price
- $24.99 CAD
- Unit price
- per
-
Example product title
Example product title
Vendor:Vendor- Regular price
- $24.99 CAD
- Regular price
-
- Sale price
- $24.99 CAD
- Unit price
- per
